Çayyolu Metrosu Temelli’ye Uzuyor

 

Kızılay-Çayyolu Metrosu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Sincan’ın Temelli bölgesine kadar uzatılacak. Ankara Başkent, AYKUT GÖREN, 12.11.2015.

 

Türkiye’nin ilk köylerinden olma özelliği taşıyan ve yakın zaman içinde Polatlı’dan Sincan’a bağlanan Temelli’ye metro müjdesi geldi. Nüfusu yaklaşık 20 bin olan ancak sanayi ve toplu konut projeleri ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde nüfusunun 750 bini bulması beklenen Temelli’ye metro yapımı için çalışmalara başlandı. Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’dan gelen teklifi olumlu karşılayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Kızılay-Çayyolu metro hattının Temelli’ye kadar uzatılması kararı aldı. Sincan Belediyesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı çalışanları metro hattının geçeceği güzergah üzerinde çalışmaları hızlandırdı. Etap etap ilerlenecek projede ilk durak Çankaya Üniversitesi ile TOKİ Turkuvaz Konutları’nın bulunduğu bölgeye yapılacak.

 

GÜZERGÂH ÇİZİLİYOR

İlerleyen dönemlerde sıkıntılarla karşılaşmamak için şimdiden tüm önlemlerini aldıklarını dile getiren Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın talimatıyla Çayyolu metrosunun Temelli’ye kadar uzatılması ile ilgili bir proje üzerinde uğraşıyoruz. Hükümetimiz bu konuda oldukça yapıcı destek veriyor. Çayyolu metrosunun projelendirilerek Temelli’ye kadar gelmesi halinde hem ekonomik olarak ulaşımda maliyetler düşecek. Şu an için güzergâh çalışmaları yapıyoruz. Biz şimdiden önlemimizi alıyoruz. Bu projelendirmeye göre Temelli’de yapılaşmalar belirlenecek” diye konuştu.

 

İLK DURAK TOKİ VE ÜNİVERSİTEDE

Projenin sadece Temelli’yi değil güzergah üzerindeki 300 bin vatandaşı da etkilediğini belirten Başkan Tuna, “İlk etapta Çayyolu metrosunun Çankaya Üniversitesi ve Turkuvaz Konutları’nın oraya ilk durak inşaatı yapıp metroyu hizmete sokmayı düşünüyoruz. Bu proje etap etap ilerleyecek. Somutlaşan durak TOKİ Turkuvaz Konutları ve Çankaya Üniversitesi kampusunun olduğu bölgedir. Buradan da metro hattı bölgeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Temelli’ye uzatılacak. Temelli Ankara’nın yeni uzayan bir kolu durumundadır. Metro Temelli’ye kesinlikle gidecek” dedi.

 

2014’TE AÇILMIŞTI

Mevcuta hizmet veren 17 kilometre uzunluğundaki Kızılay-Çayyolu metrosu, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından açılmıştı.

Hemen Ara!
Whatsapp
Merhabalar
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?